Jaki silikon sanitarny wybrać i dlaczego?
Jaki silikon sanitarny wybrać i dlaczego?

Jaki silikon sanitarny wybrać i dlaczego?

Trudno wyobrazić sobie wykonywanie prac remontowych w kuchni lub łazience bez silikonu sanitarnego. Mocno spopularyzowany obecnie produkt niegdyś stanowił prawdziwą rewolucję na rynku. Dzięki niemu tworzenie estetycznych i trwałych połączeń różnych elementów stało się szybkie i wyjątkowo tanie. Kupując taki artykuł, musisz jednak dobrać jego rodzaj pod konkretne potrzeby. Sprawdź już teraz, co oferuje rynek i jak prawidłowo wybrać silikon.

Czym różni się silikon sanitarny od uniwersalnego?

Możliwości wykorzystania uniwersalnych mas uszczelniających jest mnóstwo. Jeśli jednak będzie ona narażona na wilgoć, powinieneś postawić na jego sanitarną wersję. Różnica pomiędzy obydwoma produktami jest minimalna, ale jednak znacząca. W składzie silikonu sanitarnego znajduje się niewielka ilość środka grzybobójczego. Dzięki temu nie pojawi się na nim pleśń i różne drobnoustroje, które mogą być groźne dla człowieka. Jednocześnie taką spoinę łatwiej utrzymać w idealnej czystości.

Pamiętaj także, że tego typu produkty mają atest PZH. Oznacza to, że spoina po zaschnięciu jest całkowicie bezpieczna dla człowieka. To bardzo ważne, gdyż silikon sanitarny wykorzystuje się głównie w łazienkach i kuchniach.

Rodzaje silikonów sanitarnych

Zasadniczo na rynku znajdziesz dwa rodzaje tych produktów, które różnią się od siebie sposobem utwardzania. Wyróżniamy silikony sanitarne:

  • kwaśne,

  • neutralne.

To właśnie te pierwsze cieszą się największą popularnością. Po ich aplikacji na powierzchnię zaczyna się wydzielać kwas octowy, który generuje charakterystyczny, kwaśny zapach. Doskonale nadają się do armatury łazienkowej, w tym przede wszystkim ceramiki oraz szkła. Ich odczyn sprawia, że jeszcze efektywniej utrudniają one rozwój grzybów oraz pleśni. Możesz je stosować do łączenia ze sobą powierzchni porowatych z gładkimi.

Wydzielany w czasie utwardzania kwas octowy ma jednak pewną wadę – sprzyja powstawaniu korozji. Z tego powodu, w przypadku wykonywania spoin na metalu, powinieneś postawić na jego neutralną formę. Ten silikon sanitarny idealnie nadaje się nie tylko do klejenia stali, ale także do różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Z racji swoich właściwości, możesz go używać nawet przy pracach hydraulicznych.

Bogata kolorystyka mas uszczelniających

Kiedy myślisz o silikonie sanitarnym, na pewno od razu przychodzi Ci na myśl jego biały kolor. Idealnie nadaje się on między innymi do łazienki, gdyż tworzy estetyczne, dobrze komponujące się z wnętrzem spoiny. Nie da się ukryć, że biała forma jest wybierana najczęściej, ale kolorystyka tych produktów jest dużo bogatsza. Silikon sanitarny może być również:

  • bezbarwny,

  • kremowy,

  • szary,

  • brązowy,

  • zielony,

  • czerwony,

  • niebieski.

Zależnie od producenta, rozpiętość dostępnych odcieni powyższych barw może być bardzo zróżnicowana. Na szczególną uwagę zasługuje jego bezbarwna forma. Dzięki swojej transparentności spoina świetnie wygląda na wielu elementach szklanych oraz ceramicznych (nie psuje ich wyglądu).

Czy silikon sanitarny można malować?

Duża różnorodność kolorów sprawia, że w wielu przypadkach ich odcień można wręcz idealnie dopasować do konkretnych potrzeb. Jednak co zrobić w sytuacji, gdy wygląd spoiny nie spełnia oczekiwań? Teoretycznie zaschnięty silikon sanitarny można malować, choć pod warunkiem użycia specjalnych farb. Niestety, trwałość takiej powłoki będzie niska. Dodatkowo pomalowana spoina może utracić swoje grzybobójcze właściwości.

W przypadku problemów z dopasowaniem koloru najlepiej wykorzystaj produkt bezbarwny.

Silikon sanitarny – stawiaj na produkty wysokiej jakości

Tego typu masa uszczelniająca wyróżnia się doskonałą przyczepnością i wieloletnią trwałością. Spoina nie będzie odchodzić od powierzchni, jeśli tylko postawisz na produkty wysokiej jakości. W naszym sklepie internetowym Wekem.pl znajdziesz najlepsze silikony sanitarne w konkurencyjnych cenach. Już teraz zapoznaj się z szerokim asortymentem i złóż zamówienie. Mamy uszczelniacze białe, bezbarwne i szare, które na pewno sprostają Twoim oczekiwaniom.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl