Jakie rodzaje smarów do maszyn wybrać?
Jakie rodzaje smarów do maszyn wybrać?

Jakie rodzaje smarów do maszyn wybrać?

Prawidłowa i niezawodna praca większości maszyn nie byłaby możliwa bez odpowiedniego smarowania. Intensywne tarcie współpracujących ze sobą elementów generuje ogromne ilości ciepła. Brak poślizgu w bardzo krótkim czasie doprowadziłby do zatarcia i poważnej awarii części. Dziś sklepy oferują wiele nowoczesnych smarów, w tym tzw. stałe, przeznaczone do maszyn. Jakie są ich rodzaje i kiedy można je stosować? Sprawdź już teraz!

Czym są smary stałe?

Klasyczne środki smarujące mają postać płynną, ale dodanie uszlachetniaczy zagęszczających zmienia ich formę na stałą. Ich lepka i zwarta konsystencja ma jedną, bardzo istotną zaletę – dobrze trzyma się powierzchni. Z tego powodu produkty te są powszechnie stosowane np. w łożyskach tocznych. Nie wypływają z tzw. węzła tarcia i na długo zachowują swoje parametry.
Smary stałe gwarantują dobry poślizg i dodatkowo:

  • zapobiegają korodowaniu metalowych części,
  • są hydrofobowe, skutecznie wypierają wilgoć.

Najpopularniejsze rodzaje smarów stałych

Stosowane w przemyśle maszyny, silniki oraz ruchome elementy pracują w bardzo zróżnicowanych warunkach. Aby chronić części przed zatarciem, musisz stosować produkty o właściwościach dopasowanych do konkretnych, szkodliwych czynników. Z tego powodu w sklepach znajdziesz wiele ich rodzajów, a do najpopularniejszych zalicza się smary:

  • grafitowe,
  • aluminiowe,
  • miedziane,
  • silikonowe,
  • litowe,
  • do łańcuchów.

Smar grafitowy

Wykonany na bazie mieszaniny grafitu z wapniem wyróżnia się doskonałą odpornością na wysokie temperatury. Idealnie nadaje się do maszyn pracujących pod dużym obciążeniem lub narażonych na niekorzystne warunki atmosferyczne. Smary grafitowe są bardzo uniwersalne, choć nie pasują do elementów mechaniki precyzyjnej.

Smar aluminiowy

Znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim jako produkt ograniczający zapiekanie. Naniesiony na śruby ułatwi ich odkręcanie w przyszłości. Dzięki obecności aluminium wytrzymałość temperaturowa mieści się w zakresie od -35 do +1200oC. Smary te są bezpieczne dla elementów gumowych, a na powierzchniach metalowych tworzą powłokę antykorozyjną.

Smar miedziany

Wykazuje się przewodnictwem prądu i dlatego może być stosowany do zabezpieczania połączeń elektrycznych. Smary miedziane zachowują swoje właściwości przy temperaturach sięgających nawet 330oC. Powyżej tej wartości stają się suche, ale wciąż doskonale chronią powierzchnie przed zapiekaniem. Z racji tych czynników są powszechnie wykorzystywane np. w układach hamulcowych.

Smar silikonowy

Brak mineralnych składników sprawia, że smary silikonowe możesz stosować na powierzchniach wykonanych z różnych materiałów. Nie uszkadza tworzyw sztucznych, ceramiki, szkła oraz metali. Nie tylko skutecznie zmniejsza tarcie, ale także bardzo długo zachowuje swoje właściwości i dodatkowo wypiera wodę.

Smar litowy

To bardzo popularny produkt, który znajduje szerokie zastosowanie w smarowaniu łożysk, również w mechanice precyzyjnej. Zachowuje swoje właściwości w temperaturach od -30 do nawet +150oC. Smary litowe świetnie wypierają wodę i są stosunkowo tanie.

Smar do łańcuchów

Ponieważ części te są często narażone na wodę, brud i czynniki atmosferyczne, muszą być zabezpieczane bardzo suchymi smarami. Do łańcucha najczęściej używa się produktów przygotowanych na bazie teflonu. W sklepach są sprzedawane między innymi w formie ułatwiającego aplikację sprayu.

Smar ten wysycha praktycznie od razu po nałożeniu, zachowując swoje doskonałe właściwości zmniejszające tarcie. Sucha postać utrudnia osadzanie się brudu i skutecznie odpycha wilgoć. Co ważne, smar ten jest odporny na wysokie temperatury, promieniowanie UV, a nawet sól drogową.

Zawsze stawiaj na wysokiej jakości smary stałe

Chcesz mieć pewność, że użytkowane przez Ciebie smary zagwarantują długą żywotność maszynom, łożyskom i wielu innym elementom ruchomym? W takim razie najlepiej już dziś odwiedź nasz sklep internetowy WEKEM. Produkujemy wysokiej jakości smary stałe o ponadprzeciętnej wytrzymałości i żywotności. Mamy szeroki wybór produktów w konkurencyjnych cenach!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl