
Jakie zmywacze do farb, lakierów wybrać?
Czy można szybko usunąć naklejki z drzwi lodówki? Jak pozbyć się starej powłoki lakierniczej bez szlifowania? Czy zmywacz przemysłowy poradzi sobie z „zapieczoną” śrubą? To tylko część pytań, z którymi spotykamy się na co dzień. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się tym zagadnieniom „z bliska”. Zapraszamy do lektury artykułu w całości poświęconego tematyce zmywaczy, które mają różne zastosowanie!
Praktyczne zastosowanie zmywacza przemysłowego w warsztacie i w domu
Preparat ten ze względu na wysoką skuteczność znalazł swoje miejsce na półce każdego mechanika. Jego zaletą jest szybkość, z jaką działa na różnego rodzaju zanieczyszczenia. Stąd doskonale sprawdza się w trakcie napraw silnika, sprzęgła czy układu hamulcowego. Zmywacz przemysłowy usuwa:
- oleje,
- tłuszcze,
- smary,
- zaschnięty klej,
- resztki uszczelek,
- zabrudzenia oraz osady.
Jeśli planujesz w trakcie naprawy kleić części, to uprzednio odtłuść je za pomocą zmywacza. Dzięki niemu uzyskasz idealnie czyste powierzchnie gotowe do łączenia. W warunkach domowych możesz go używać do czyszczenia ze starego smaru podzespołów napędu rowerowego. Pamiętaj, że środek ten należy do grupy chemikaliów o bardzo silnym działaniu. Wykorzystując go, stosuj rękawice i okulary ochronne. Ponadto zatroszcz się o odpowiednią wentylację pomieszczenia.
Kiedy warto sięgnąć po zmywacz do kleju, a kiedy do etykiet?
Różnica między tymi dwoma produktami jest bardzo istotna i wynika przede wszystkim ze składu i działania.
Zmywacz do etykiet
Jeśli masz do usunięcia nalepkę z szyby samochodu lub z drzwi lodówki, to sięgnij po zmywacz do etykiet. Jest on przeznaczony zarówno do użytku profesjonalnego, jak i domowego. Zwróć uwagę na to, że usuwa nalepki efektywnie i bez ryzyka uszkodzenia powierzchni:
- szklanych,
- kartonowych,
- metalowych,
- lakierowanych,
- wykonanych z tworzyw sztucznych, z wyłączeniem poliwęglanu i pleksiglasu.
Zawarty w preparacie rozpuszczalnik wnika w głąb etykiety papierowej i „niszczy” strukturę kleju. W ten prosty sposób pozbędziesz się niechcianych naklejek.
Skorzystaj ze zmywacza do etykiet, gdy musisz zmienić na szybie samochodu nalepkę kontrolną. Jest ona co prawda foliowana, ale po aplikacji sprayu odejdzie gładko i bez śladu.
Zmywacz do kleju
Innego rodzaju środkiem jest klasyczny zmywacz do kleju. Przede wszystkim ma on o wiele szersze zastosowanie niż poprzednio opisany specyfik. Z jego pomocą możesz oczyścić powierzchnię roboczą z:
- resztek szczeliw i uszczelnień,
- różnych farb,
- silikonów,
- klejów.
Zazwyczaj rozpuszczalnik radzi sobie z bardzo opornymi zabrudzeniami w czasie kilku minut. Jest nieoceniony w sytuacji, gdy musisz coś szybko wykonać, np. Twój klient chce mieć naprawione auto na popołudnie, a stary smar zalega grubą warstwą na częściach. W tym momencie sięgnij po sprawdzony zmywacz w sprayu lub płynie i nanieś go na dany element.
Jaki zmywacz do farb i lakieru warto kupić?
Związki chemiczne zawarte w zmywaczu do farb pozwolą Ci ją usunąć z:
- metalu,
- wyrobów ze szkła,
- drewna,
- ceramiki,
- polipropylenu,
- polietylenu.
Jeśli chcesz pozbyć się graffiti z witryny sklepowej lub maski samochodu, to sięgnij po ten produkt. W przypadku niedużego obszaru roboczego najlepiej użyć wariantu w sprayu. Ma on specjalną dyszę, która umożliwia precyzyjną aplikację. Pamiętaj, że preparat w postaci aerozolu bardzo szybko odparowuje. Dlatego nie zaleca się go do oczyszczania na większą skalę. Wówczas lepiej nabyć zmywacz w płynie lub żelu. Bez względu na stan skupienia jego działanie jest takie samo. Umożliwia zdjęcie starych powłok bez konieczności szlifowania czy opalania.
Na co warto zwrócić uwagę w trakcie stosowania zmywacza?
Najważniejsze jest zachowanie zasad bezpiecznej pracy. Stąd przed jej rozpoczęciem zalecamy zapoznanie się z kartą techniczną produktu (TDS) oraz charakterystyki (MSDS). Znajdziesz w nich nie tylko instrukcję użytkowania zmywacza do farb czy kleju, ale również informacje o:
- sposobie i czasie przechowywania opakowania,
- zastosowaniu środków ochrony osobistej,
- postępowaniu w przypadku np. przedostania się zmywacza na skórę lub do oka.
Jeśli masz dodatkowe pytania odnośnie do naszej oferty, to zapraszamy do kontaktu. Doświadczeni doradcy udzielą na nie kompetentnych odpowiedzi!