Który podkład gruntujący do metalu wybrać?
Który podkład gruntujący do metalu wybrać?

Który podkład gruntujący do metalu wybrać?

Metal niewątpliwie należy do grupy bardzo wytrzymałych materiałów, ale z drugiej strony wymaga on odpowiedniej troski, aby przez lata zachował się on w nienagannym stanie. Największym zagrożeniem jest niestety korozja, która atakuje takie powierzchnie wyjątkowo szybko. Nierzadko wystarczy dosłownie na kilka dni pozostawić metalowy, niezabezpieczony element na świeżym powietrzu, aby pokrył się on cieniutką, powierzchowną warstwą rdzy. Lakierowanie czy po prostu malowanie farbami takich powierzchni to podstawa, ale wcześniej powinno się jeszcze położyć odpowiedni podkład gruntujący. Po co się go stosuje i jaki należy wybrać?

Podkłady gruntujące, a farby podkładowe – te pojęcia nie zawsze są zamienne

Zacznijmy jednak od tego, że podkład gruntujący nie w każdym przypadku musi być jednocześnie farbą podkładową, o czym wiele osób zapomina. Z założenia standardowy podkład ma za zadanie poprawić przyczepność powierzchni metalu, która później będzie na przykład lakierowana. Stworzona w ten sposób powłoka zapewnia oczywiście dodatkową ochronę, ale nie tak dużą, jak grunt, którym teraz się zajmiemy.

Farby gruntujące służą przede wszystkim zwiększeniu ochrony antykorozyjnej. Zawarte w niej dodatki tworzą powłokę nieprzepuszczalną dla wody, ale wbrew pozorom, nie każdy grunt będzie nadawał się do tego, aby od razu nakładać na niego lakiery lub farby zewnętrzne. Zadaniem gruntu jest przede wszystkim dokładniejsze zabezpieczenie antykorozyjne powierzchni. Co więcej, na rynku są również produkty, które już obecną rdzę i tym samym uniemożliwiają dalszej jej rozprzestrzenianie.

W naszej ofercie mamy jednak specjalne podkłady gruntujące. Są to farby, które z jednej strony doskonale zabezpieczają przed korozją, ale jednocześnie tworzą powłokę w pełni gotową do dalszego malowania. Zastosowanie takich produktów to oszczędność czasu oraz pieniędzy, gdyż po wyschnięciu gruntu nie trzeba dodatkowo malować całości farbą podkładową.

Wybór odpowiedniego podkładu gruntującego

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów gruntów do powierzchni metalowych. Jako ich producent, możemy zaproponować 3 podstawowe rodzaje:

  • klasyczny podkład szary gruntujący,
  • podkład gruntujący antykorozyjny,
  • szybkoschnący podkład gruntujący antykorozyjny.

Wybór konkretnego zależny jest przede wszystkim od stanu powierzchni przygotowanej do malowania. Jeśli nie ma głębokich wżerów rdzy, których nie da się usunąć bez konieczności późniejszego wypełniania ubytków, w zupełności wystarczy klasyczny podkład gruntujący. Produkt WS-500-400 z naszej oferty sprawdza się w takich sytuacjach wręcz idealnie. Tworzy on powłokę chroniącą przed korozją, na którą po wyschnięciu można od razu nakładać na przykład lakiery.

Antykorozyjne podkłady gruntujące natomiast nie tylko chronią przed rdzą, ale także wiążą już istniejące jej ogniska. Te produkty stosuje się wtedy, gdy na powierzchni metalu występują głębokie wżery. Znajdujące się w nich składniki skutecznie wiążą korozję. Dodatkowo nasze podkłady gruntujące tworzą powierzchnię gotową do dalszego malowania. Stosując antykorozyjny grunt szybkoschnący, znacząco skraca się czas oczekiwania na moment, w którym można nakładać lakiery zewnętrzne.

Przygotowanie powierzchni to podstawa

Oczywiście przypominamy o tym, że powierzchnię metalu przed położeniem jakiegokolwiek podkładu gruntującego należy odpowiednio przygotować. Trzeba dokładnie usunąć wszystkie ogniska korozji, jeśli występują oraz solidnie odtłuścić powierzchnie przed przystąpieniem do nakładania podkładu. Powinno się także usunąć stare lub porządnie zmatowić papierem ściernym stare powłoki lakiernicze.

Zawsze wybieraj wysokiej jakości podkłady gruntujące

Przygotowanie powierzchni jest ważne, ale nie można zapominać o tym, że jakość farby zabezpieczającej przed korozją również ma niebagatelne znaczenie. Profesjonalne produkty tworzą wytrzymałą i skuteczną warstwę ochronną, dzięki której metal zabezpiecza się na długie lata. W WEKEM doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. Jeśli chcesz skutecznie zabezpieczyć metal przed rdzą i dobrze przygotować go do późniejszego malowania, skorzystaj z naszej oferty już dziś. Produkujemy i sprzedajemy w przystępnych cenach najlepsze farby gruntujące.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl