Odrdzewiacze - jak działają? Który wybrać?
Odrdzewiacze - jak działają? Który wybrać?

 

Odrdzewiacze - jak działają? Który wybrać?

Korozja to problem, z którym zapewne spotkał się każdy. Choć w dużej mierze jest kojarzona z samochodami, to stanowi poważne zagrożenie dla wszystkich konstrukcji metalowych. Gdy pojawi się np. na karoserii auta, nie można jej bagatelizować. Należy jak najszybciej oczyścić zardzewiały element, a następnie odpowiednio go zabezpieczyć. Do usuwania korozji często stosuje się odrdzewiacze, w tym w sprayu. Zastanawiasz się, jak działają te produkty i który sprawdzi się najlepiej? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części – zapraszamy do lektury.

Czym jest korozja?

Na początek trochę teorii, która ułatwi Ci zrozumienie problemu. Rdza to nic innego, jak utleniające się żelazo lub jego stop, a więc m.in. stal. Jej pojawianiu się sprzyja przede wszystkim wilgotne lub wodne środowisko. Proces ten jest bardzo niepożądany, gdyż prowadzi do stopniowej degradacji materiału. Z biegiem czasu w miejscach zaatakowanych korozją pojawiają się głębokie wżery, a w konsekwencji dziury. Ostatecznie metal utlenia się do tego stopnia, że kruszeje i zaczyna się rozpadać.

Aby temu zapobiec, stosuje się różne powłoki ochronne. Np. karoserie samochodów są cynkowane, a następnie pokrywane lakierem, który tworzy barierę dla wilgoci. Pamiętaj, że ogniska rdzy nie można tak po prostu zamalować. Nie powstrzymasz w ten sposób procesu korodowania, a jedynie delikatnie go spowolnisz. Musisz zacząć od dokładnego oczyszczenia elementu, wspomagając się np. odrdzewiaczem do metalu w sprayu.

Odrdzewiacz do metalu – jak działa?

Specjalne preparaty, których wiele rodzajów możesz znaleźć na rynku, mają za zadanie usuwanie rdzy. W większości przypadków wywołują procesy chemiczne prowadzące do jej wypłukiwania. Pamiętaj, że korozja jest nieodwracalna. Z doświadczenia wiemy, iż wiele osób traktuje odrdzewiacz w sprayu jako cudowny środek do przemiany rdzy w zdrowy metal. To błędne myślenie - zostanie ona usunięta, ale ubytki w materiale pozostaną.

Co ważne, użycie odrdzewiacza nie może być jedyną metodą usuwania korozji. Zawsze powinieneś zacząć od mechanicznego oczyszczenia uszkodzonego elementu, np. z wykorzystaniem szczotki drucianej. Preparat chemiczny stosuje się przede wszystkim do:

  • usuwania resztek rdzy pozostałej po czyszczeniu mechanicznym,
  • wypłukiwania korozji z głębokich wżerów w materiale lub trudnodostępnych miejsc,
  • powierzchownego czyszczenia metalowych elementów np. przed lakierowaniem,
  • luzowania zapieczonych śrub i nakrętek.

Jakie rodzaje odrdzewiaczy są dostępne na rynku i które wybrać?

Czas przyjrzeć się poszczególnym grupom tych produktów. Różnią się one sposobem działania oraz zastosowaniem, dlatego dobór odpowiedniego środka ma niebagatelne znaczenie. Pośród odrdzewiaczy wyróżnia się przede wszystkim:

  • środki przygotowane na bazie kwasów, które rozpuszczają rdzę (paradoksalnie kwas sam z siebie przyspiesza korozję, a więc stosując takie odrdzewiacze, na koniec użyj preparatu czyszczącego),
  • preparaty penetrujące, zazwyczaj w sprayu, które stosuje się przede wszystkim na zapieczonych lub skorodowanych śrubach - ułatwiają ich odkręcanie i zmniejszają ryzyko zerwania gwintu,
  • środki z dodatkiem dwusiarczku molibdenu (MoS2), które nie tylko wypłukują rdzę, ale i w pewnym stopniu zabezpieczają metal przed dalszym korodowaniem, np. WS 38 WEKEM, dostępny w ofercie naszego sklepu.

Na rynku znajdziesz również specyfiki wielofunkcyjne, czego doskonałym przykładem jest nasz produkt WS 40 WEKEM. To nie tylko odrdzewiacz, ale także środek smarujący, czyszczący (wypiera wodę) oraz zabezpieczający.

Stawiaj na sprawdzone środki odrdzewiające

Stosując tego typu preparaty, upewnij się, że są bezpieczne dla konkretnego materiału. Odrdzewiacze do metalu, zależnie od ich składu, mogą uszkadzać niektóre powierzchnie. Przed pierwszym zastosowaniem powinieneś je wypróbować na niewidocznej części naprawianego elementu. Chcesz mieć pewność skuteczności działania kupionego przez Ciebie środka do usuwania rdzy? W WEKEM mamy dla Ciebie najlepsze produkty tego typu. Szeroki wybór odrdzewiaczy do metalu sprawia, że bez problemu dopasujesz je do własnych potrzeb. Zajrzyj na stronę i złóż zamówienie już dziś!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl