W jakim celu stosuje się kleje do gwintów?
W jakim celu stosuje się kleje do gwintów?

W jakim celu stosuje się kleje do gwintów?

W przypadku podzespołów ruchomych, a także tych narażonych na drgania lub wibracje, szczególnego znaczenia nabiera trwałość połączeń. W warunkach, gdy standardowe śrubki mogą okazać się niewystarczające, doskonale sprawdzają się kleje do zabezpieczania gwintów. Jeśli zastanawiasz się, kiedy warto po nie sięgać i jaki produkt wybrać, by spełnił Twoje oczekiwania – koniecznie przeczytaj nasz poradnik.

Czym jest klej anaerobowy?

Historia klejów do zabezpieczania gwintów (ang. threadlocker) sięga połowy ubiegłego wieku. Choć jest to substancja stworzona w celu dodatkowego stabilizowania tradycyjnych śrub, skala zastosowań tego produktu jest obecnie znacznie szersza. Na rynku dostępna jest m.in. chemia do mocowania kół zębatych, łożysk, a także osadzania wielu innych elementów stalowych, wykonanych z innych metali oraz tworzyw sztucznych. Skąd więc wzięła się nazwa „klej anaerobowy” w odniesieniu do opisu tej kategorii produktów? Otóż po zastosowaniu preparatu, na skutek zachodzących reakcji chemicznych, klej na bazie żywic metakrylowych traci kontakt z tlenem, tworząc twardą anaerobową warstwę. To ona odpowiada za stabilizację połączeń śrubowych oraz ich zabezpieczenie przed przypadkowym poluzowaniem lub odkręceniem nakrętki.

Jak działa klej do zabezpieczania gwintów?

Ryzyko samoistnego odkręcania się śrub dotyczy bardzo wielu połączeń w układach udarowych czy podlegających drganiom. Niestabilne mocowanie może prowadzić do poważnych awarii konkretnych podzespołów, a nierzadko całych urządzeń, dlatego wymagane jest dodatkowe zabezpieczanie gwintów klejem.

Na skutek opisanych powyżej reakcji chemicznych, dochodzi do utrwalenia takich połączeń, a także do ich uodpornienia na drgania. Zabezpieczanie gwintu klejem daje szereg dodatkowych korzyści, wykraczających poza stabilizację śrub i nakrętek. Najważniejsze z nich to m.in.:

  • odporność połączeń na agresywne substancje: oleje, smary, paliwa,
  • łatwy demontaż bez konieczności używania dodatkowej siły,
  • wytrzymałość na starzenie się materiału oraz wysokie temperatury pracy.

Kiedy zabezpieczać gwinty klejem?

Wysokiej jakości klej do zabezpieczania gwintów sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wymagany jest kompromis pomiędzy zapewnieniem odpowiedniej trwałości połączeń oraz precyzją ich wykonania bez konieczności używania zwiększonej siły dokręcającej. Mówiąc wprost – chodzi o to, by nie uszkodzić gwintu i jednocześnie wyeliminować ryzyko samonakręcania się nakrętki. Zastosowanie kleju pozwala zastąpić siłę fizyczną odpowiednimi reakcjami chemicznymi, które nie tylko stabilizują śrubunek, ale również odpowiadają za jego bezproblemowy demontaż. Oprócz połączeń śrubowych klej do gwintów można wykorzystać również przy osadzaniu piast, kołnierzy czy wspomnianych już wcześniej zębatek i łożysk. Skala jego zastosowań w mechanice jest więc bardzo szeroka, podobnie jak gama dostępnych na rynku produktów.

Jaki klej anaerobowy wybrać?

Zakup kleju do zabezpieczania gwintów powinien być uzależniony przede wszystkim od tego, w jakim środowisku mają pracować stabilizowane połączenia oraz sił, które będą na nie oddziaływać. Najczęstszy wybór stanowi klej uniwersalny, dostępny w sprzedaży pod symbolem WK-22-43. Wyrób ten sprawdza się w przypadku śrub, które co jakiś czas podlegają wymianie, ze względu na stosunkowo łatwy demontaż. Jeśli prawdopodobieństwo zastąpienia śrubunku jest niewielkie, lepszym wyborem będzie klej o najmocniejszej sile wiązania (Wk-22-71).

Niezależnie od wybranego produktu, pamiętaj, by przed jego aplikacją odpowiednio odtłuścić oraz czyścić powierzchnie zespalanych elementów, by zapewnić właściwą trwałość łączenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl