Opcje przeglądania
Producent
Cena
  • od
    do

Smary uniwersalne

Smar to stały lub półstały środek smarny powstały jako dyspersja środków zagęszczających w płynnym środku smarnym. Ten specyfik składa się zazwyczaj z mydła zemulgowanego z olejem mineralnym lub roślinnym. Smary uniwersalne sprawdzają się w wielu sytuacjach, dlatego warto je mieć w domowym warsztacie lub przedsiębiorstwie, gdzie wykonuje się pracę elementami mechanicznymi. Smary uniwersalne można nabyć, korzystając z oferty marki WEKEM.

Smary uniwersalne od marki WEKEM – czym się charakteryzują?

Wspólną cechą smarów jest to, że posiadają one wysoką lepkość początkową, która po zastosowaniu ścinania spada, dając efekt łożyska smarowanego olejem o, w przybliżeniu, takiej samej lepkości jak olej bazowy użyty w smarze. Ta zmiana lepkości jest nazywana rozrzedzeniem lub ścinaniem. Smar jest czasami używany jako nazwa do odpowiedniego opisania materiałów smarujących, które są po prostu miękkimi ciałami stałymi lub cieczami o wysokiej lepkości, ale te materiały nie wykazują właściwości rozrzedzania ścinającego charakterystycznych dla klasycznego smaru. Żeby lepiej to opisać, mogą to być na przykład, galaretki naftowe, takie jak wazelina, które nie są ogólnie klasyfikowane jako smary, ale mają podobne zastosowanie.

Smary stosuje się w mechanizmach, które mogą być smarowane rzadko i gdzie olej nie utrzymałby się na swoim miejscu. Działają one również jako uszczelniacze zapobiegające wnikaniu wody i nieściśliwych materiałów. Łożyska smarowane takimi specyfikami mają większą charakterystykę tarcia ze względu na ich wysoką lepkość. Dlatego warto postawić na smar uniwersalny, który znajduje się w ofercie marki WEKEM.

Z czego składają się smary uniwersalne?

Składa się z oleju lub innego płynnego środka smarnego, który jest zmieszany z zagęszczaczem, zazwyczaj mydłem w celu utworzenia ciała stałego lub półstałego. Smary są zazwyczaj płynami rozrzedzanymi lub pseudoplastycznymi, co oznacza, że lepkość płynu zmniejsza się pod wpływem ścierania.

Po przyłożeniu siły wystarczającej do roztarcia smaru, jego lepkość spada i zbliża się do lepkości bazowego środka smarnego, takiego jak olej mineralny. Ten nagły spadek siły ścierającej oznacza, że smar jest uważany za płyn plastyczny, a zmniejszenie siły ścierającej z czasem czyni go tiksotropowym.

Niektóre smary są reotropowe, co oznacza, że stają się bardziej lepkie podczas pracy. Smar jest często stosowany przy użyciu smarownicy, która nakłada smar na smarowaną część pod ciśnieniem, wtłaczając substancję stałą w przestrzenie w części.

Smary uniwersalne – zagęszczenie a zastosowanie

Zagęszczacz jest materiałem, który w połączeniu z wybranym środkiem smarnym wytwarza strukturę od stałej do półpłynnej. Podstawowym rodzajem zagęszczacza stosowanego w obecnych smarach jest mydło metaliczne. Mydła te obejmują lit, aluminium, glin, polimocznik, sód i wapń. Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się smary typu zagęszczacza kompleksowego. Są one wybierane ze względu na ich wysokie punkty kroplenia i doskonałe zdolności przenoszenia obciążeń, co sprawdza się w wielu zastosowaniach, szczególnie w przemyśle lub serwisowaniu urządzeń mechanicznych.

Smary uniwersalne są wytwarzane przez połączenie konwencjonalnego mydła metalicznego z czynnikiem kompleksującym. Najpowszechniej stosowanym smarem uniwersalnym jest smar na bazie litu. Są one wykonane z kombinacji mydła litowego i kwasu organicznego o niskiej masie cząsteczkowej jako środka kompleksującego.

Zagęszczacze niezawierające mydła również zyskują na popularności w zastosowaniach specjalnych, takich jak środowiska o wysokiej temperaturze. Bentonit i aerożel krzemionkowy to dwa przykłady zagęszczaczy, które nie topią się w wysokich temperaturach. Istnieje jednak błędne przekonanie, że nawet jeśli zagęszczacz może być w stanie wytrzymać wysokie temperatury, olej bazowy będzie się szybko utleniał w podwyższonych temperaturach, co wymaga częstych przerw na ponowne smarowanie.

Gdzie znaleźć dobre smary uniwersalne?

Dobre smary uniwersalne można znaleźć w ofercie marki WEKEM. Producent specjalizuje się w wytwarzaniu substancji o szerokim zastosowaniu, między innymi w warsztatach mechanicznych, czy przedsiębiorstwach przemysłowych. Ze względu na kompleksowe działanie, smary uniwersalne mogą przydać się także w domowych zastosowaniach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl